Turqia akuzon Charlie Hebdon për “racizëm kulturor”

Turqia ka akuzuar revistën franceze Charlie Hedbo, për “racizëm kulturor”, pas publikimit të edicionit të së mërkurës, që tallet me presidentin turk, Recep Tayyip Erdogan.

“Agjenda anti-Islame e presidetit francez (Emmanuel) Macron është duke dhënë frytet e veta”, ka thënë Fahrettin Altun, Drejtori për Komunikime i Erdoganit, duke i përshkruar karikaturat si “të neveritshme”.

Në ballinën e së mërkurës, Charlie Hebdo ka vënë karikaturën e Erdoganit, të ulur në një karrige duke ngritur lart fustanin e një gruaje me titullin, “Erdogan – ai është shumë argëtues privatisht”.

“Qartazi ëhtë produkt i ksenofobisë, islamofobisë dhe ambientit kulturor jotolerant, të cilin udhëhqësia franceze duket se e do për vendin e vet”, ka thënë Altun.

Turqia dhe Franca janë përfshirë në konflikte verbale, meqë Erdogan ka vënë në pikëpyetje shëndetin mendor të Macronit, pasi ky i fundit ka bërë të ditura masat që do të marrë për ta mbrojtur vlerat sekulare të shtetit të tij kundër Islamit radikal.

“Këto sulme të papërgjegjshme dhe pashije ndaj kulturë sonë do të nxisin vetëm racizëm dhe diskriminim”, ka thënë Altun.

Erdogan këtë javë u ka bërë thirrje turqve që të bojkotojnë markat franceze, pas vendimit të ngjashëm të marrë edhe nga disa vende tjera myslimane, si përgjigje ndaj përkrahjes që ka ofruar Macron për karikaturat ku është shfaqur Profeti Muhamed, të prezantuara fillimisht nga Charlie Hebdo.

Karikaturat e Profetit Muhamed konsiderohen blasfemi për myslimanët.

Franca “nuk do të heqë dorë nga karikaturat”, ka thënë Macron pas heqjes së kokës së mësuesit Samuel Paty afër Parisit më herët gjatë këtij muaji, pasi kishte prezantuar karikaturat para nxënësve të tij, në një orë mësimi dedikuar lirisë së shprehjes.(rel)

Read Previous

Jakimovski shpallet fajtor, dënohet me 6 vjet burg

Read Next

Angelov: Bullgaria nuk mund ti ndryshoj pozicionet e saja

10 Comments

 • Fascinating blog! Is your theme custom made or did you download it from
  somewhere? A design like yours with a few simple adjustements would really make
  my blog jump out. Please let me know where you got your theme.
  Kudos

 • Superb post.Never knew this, regards for letting me know.

  my blog post … ViagRx Pills

 • Fantastic beat ! I wish to apprentice while you amend your web site, how can i subscribe for a blog web site?
  The account helped me a acceptable deal. I had been tiny bit acquainted of this
  your broadcast offered bright clear idea

 • Excellent website you have here but I was wanting
  to know if you knew of any message boards that
  cover the same topics discussed here? I’d really like to be a
  part of community where I can get advice from other experienced individuals that share the same interest.
  If you have any suggestions, please let me know. Thank you!

  my web-site Erorectin Review

 • I am very happy to read this. This is the kind of manual that needs
  to be given and not the accidental misinformation that
  is at the other blogs. Appreciate your sharing this greatest doc.

  my blog … Erorectin Review

 • Thanks so much regarding giving my family an update on this matter on your website.
  Please understand that if a brand-new post becomes available
  or when any changes occur about the current posting, I would be interested in reading a lot more
  and finding out how to make good usage of those approaches you discuss.
  Thanks for your time and consideration of other people by making this blog available.

  My web-site Cool Portable AC

 • Undeniably believe that which you said. Your favorite reason seemed to be on the
  net the easiest thing to be aware of. I say to you, I
  definitely get irked while people consider worries that they plainly do not
  know about. You managed to hit the nail upon the top and also defined
  out the whole thing without having side effect , people could take a signal.
  Will probably be back to get more. Thanks

  My blog … cgi.www5c.biglobe.ne.jp

 • It’s actually a great and helpful piece of info. I’m satisfied that you shared this helpful information with us.
  Please keep us informed like this. Thanks for sharing.

  my website :: True Keto

 • Your style is very unique in comparison to other folks I have read stuff from.
  Thank you for posting when you’ve got the opportunity, Guess I will just book mark this blog.

  Feel free to surf to my webpage – Virectin Loaded Reviews

 • Please let me know if you’re looking for a author for your weblog.
  You have some really good posts and I think I would be a good asset.

  If you ever want to take some of the load off, I’d
  really like to write some articles for your blog in exchange for a link back to mine.
  Please send me an email if interested. Regards!

  my website: Tetra Male Infusion Reviews

Leave a Reply

Your email address will not be published.

%d bloggers like this: