Karakaçanov: Bullgaria nuk do të bëjë lëshime ndaj Maqedonisë së Veriut

Dikush në Shkup imagjinon se Bullgaria do të bëjë lëshime për shkak të ndjenjave vëllazërore dhe solidaritetit. Ata konsiderojnë edhe se dikush nga jashtë do të bëjë presion mbi Bullgarinë. Megjithatë, kjo nuk do të ndodh, tha ministri bullgar i Mbrojtjes dhe kreu i partisë VMRO, Krasimir Karakaçanov.

Sipas tij, është e pakonceptueshme që Parlamenti bullgar të votojë për koncesione dhe një devijim i tillë nga pozicioni i Bullgarisë nuk do të kalonte në asnjë përbërje parlamentare.

“Do të shohim se çfarë do të ndodh brenda një jave. Zgjedhja nëse do të jeni pjesë e BE-së është e tyre. Ata nuk do të bëhen anëtarë të Bashkimit Evropian me goditje të tryezës”, tha Karakaçanov për televizionit bullgar BTV.

Ai konsideron se Marrëveshja e Fqinjësisë së Mirë midis Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut është “mjaft e mirë, por vetëm nëse respektohet”.

“Një vit pas nënshkrimit të saj, ajo nuk respektohet më”, deklaroi Karakaçanov, duke shtuar se lidhja e Marrëveshjes ishte kusht për pranimin e vendit në NATO, ndërsa respektimi i saj është një kusht për anëtarësimin në BE.

Karakaçanov pretendon se nuk ka presion diplomatik ndaj Bullgarisë nga ana e Gjermanisë dhe sa i përket SHBA-së ai atje e ka “shpjeguar zanafillën e problemeve të Ballkanit , duke iu referuar burimeve amerikane”.

“Miqësia është miqësi, vëllazëria është vëllazëri, por marrëveshjet dhe sjellja e mirë duhet të respektohen. Ne nuk duam të kalojmë nëpër Kapali Çarshi dhe të diskutojmë se kush është Goce Dellçev”, tha Karakaçanov, duke këmbëngulur se Bullgaria dhe populli bullgar duhet të mbrojnë interesin kombëtar.

Ai thotë se Bullgaria “nuk i detyron Shkupin dhe maqedonasit të heqin dorë nga identiteti i tyre kombëtar, por ata duhet të jenë aq të mirë dhe ta krijojnë atë sipas fakteve sa ai është krijuar me zjarr dhe shpatë pas vitit 1944”.

“Deri në vitin 44, historia është e përbashkët, historia e një kombi. Ne kemi një histori të përbashkët me Perandorinë Osmane, me Bizantin, me popullin armen, por jo me maqedonasit”, shton Karakaçanov.

Një “përkulje” para Shkupit tani do të nënkuptojë probleme për të ardhmen, të cilat do të përfshinin kërkesa për studimin e “gjuhës së shpikur maqedonase në Qustendil me kalimin e kohës”.

Read Previous

LSDM: Gjithë Evropa është goditur nga coronavirusi, vetëm Mickoski gëzohet

Read Next

Replika mes Selim Selimit dhe Abelard Tahirit në Kuvend, deputeti i PDK-së kërkon rrëzimin e kësaj qeverie dhe shkuarjen në zgjedhje

15 Comments

 • Undeniably believe that which you said. Your favorite justification appeared to
  be on the net the simplest thing to be aware of.
  I say to you, I definitely get irked while people think
  about worries that they just don’t know about.
  You managed to hit the nail upon the top and also
  defined out the whole thing without having side-effects , people can take a
  signal. Will probably be back to get more. Thanks

 • hello there and thank you for your info ? I have certainly picked up anything new from right here.
  I did however expertise a few technical points using this site,
  as I experienced to reload the site many times previous to I could get it to
  load correctly. I had been wondering if your web host is OK?
  Not that I am complaining, but sluggish loading instances times will sometimes affect your placement
  in google and could damage your high-quality score if advertising and marketing
  with Adwords. Anyway I am adding this RSS to my email and
  could look out for a lot more of your respective interesting
  content. Ensure that you update this again very soon.

  My web blog: Mili-Tac Smartwatch

 • At this moment I am ready to do my breakfast, afterward having my breakfast coming
  again to read other news.

  Check out my web page Dynamic Flex Nitric Boost Reviews

 • Fantastic site. A lot of helpful information here. I’m sending it to several buddies ans additionally sharing in delicious.

  And of course, thank you for your effort!

  Also visit my homepage :: Body Core Keto

 • whoah this blog is great i like studying your articles. Stay
  up the great work! You understand, a lot of persons are hunting round for this information, you
  can aid them greatly.

 • It’s nearly impossible to find experienced people about this topic, however, you sound like you know what you’re talking about!
  Thanks

  My web-site http://www.blankets.ipt.pw

 • Wow, that’s what I was searching for, what a material!
  existing here at this webpage, thanks admin of this site.

  Visit my webpage: Latanya

 • This post is in fact a good one it assists new the web people, who are wishing for
  blogging.

 • Whats up are using WordPress for your site platform? I’m new to the blog world but I’m trying to get started and set up my own. Do you require any coding expertise to make your
  own blog? Any help would be really appreciated!

 • I am writing to let you understand what a helpful discovery my child
  went through reading through your web site. She even learned plenty of issues, most notably what it is like to have an excellent teaching mood to
  make the mediocre ones effortlessly comprehend some specialized subject matter.

  You really did more than visitors’ desires. I appreciate you for providing such priceless, safe, edifying and unique thoughts on this topic to Kate.

  Have a look at my web blog :: Radical Slim

 • I was recommended this website via my cousin. I’m now not sure whether this publish is written through him
  as no one else recognize such distinct about my difficulty.

  You’re amazing! Thank you!

  Take a look at my web-site: Rhino Spark

 • Greetings! I’ve been following your blog for a long time now and finally got the bravery to go ahead and give
  you a shout out from New Caney Tx! Just wanted to mention keep
  up the great job!

 • Incredible! This blog looks just like my old one! It’s on a entirely
  different subject but it has pretty much the same layout and design.
  Excellent choice of colors!

  Also visit my web site – http://www.44706648-90-20190827182230.webstarterz.com

 • I have been browsing online greater than 3 hours these
  days, yet I never discovered any attention-grabbing article like yours.
  It is pretty worth enough for me. In my opinion, if
  all website owners and bloggers made good content as you probably did, the web can be a
  lot more helpful than ever before.

  Feel free to surf to my site … Gorges Cream Reviews

 • There is perceptibly a bunch to identify about this.
  I believe you made some nice points in features also.

  My web blog BodyCor Keto

Leave a Reply

Your email address will not be published.

%d bloggers like this: