RMV, shkollarët e mesëm nga UNSHM kërkojnë anulimin e maturës shtetërore këtë vit

Të mos ketë maturë shtetërore ndërsa të ngelet vetëm projekt detyra, kërkon Unioni i Nxënësve të Shkollave të Mesme (UNSHM) nga Ministria e Arsimit dhe Shkencës (MASH). Shkollarët e mesëm vlerësojnë se duke marrë parasysh rrethanat aktuale me mësimin përmes internetit, një provim i tillë nuk do të tregonte efektet e dëshiruara, shkruan Portalb.mk.

20 përfaqësue të Unionit të Nxënësve të Shkollave të Mesme nga 20 qytete të ndryshme kanë nënshkruar një dokument ku në mes të tjerash informojnë se sipas disa anketimeve të tyre, shumica e nxënësve janë kundër mbajtjes së maturës shtetërore këtë vit, andaj ata kërkojnë anulimin e të njëjtit.

Këto janë disa nga arsyet e UNSHM-së për kërkesën e lartëpërmendur:

 • Provimi i maturës shtetërore nuk do të jetë test efektiv për maturantët në këtë vit shkollor.

Gjendja e dobët e mësimdhënies në distancë nga marsi deri në qershor të vitit 2020, e plotësuar

me kurrikulat e shkurtuara për shkak të fillimit të prolonguar të këtij viti shkollor, vetëm e bëjnë

më të vështirë për nxënësit e shkollave të mesme të përgatiten në mënyrë adekuate për provimet

e maturës.

 • Unioni, gjatë periudhës që kaloi, ka konsultuar nxënës të shkollave të mesme në të gjithë

vendin, në të gjitha qytetet ku vepron. Pozicioni i tyre është i qartë: shumica e nxënësve të

shkollave të mesme janë kundër mbajtjes së provimit të maturës shtetërore në vitin 2021.

 • Nëse e shohim provimin e maturës shtetërore nga një këndvështrim më i gjerë, konkludohet se

këto provime i përkasin një zgjidhjeje të vjetruar arsimore. Testimet, në kuptimin konvencional

të fjalës, gradualisht po hiqen nga sistemi arsimor i vendeve të zhvilluara. Fakti i pranuar

përgjithësisht se përshkrimet në provime janë fenomen i përhapur që vetëm e zvogëlojnë

besueshmërinë e maturës shtetërore.

 • Çdo vendim që lidhet drejtpërdrejt me nxënësit e shkollave të mesme duhet të merret me

përfshirjen e tyre. Prandaj, duke marrë parasysh të gjitha arsyet e mësipërme, vlerësojmë se

matura shtetërore për vitin shkollor 2020/2021 nuk duhet të mbahet.

 • Në të njëjtën kohë, e mirëpresim vendimin e Ministrisë së arsimit dhe shkencës për të

reformuar detyrën e projektit. Reforma e bën detyrën e projektit shumë më interesante dhe e

çliron potencialin krijues të secilit maturant veçmas. Ne propozojmë që detyra e projektit të

mbetet pjesë e maturës shtetërore edhe në këtë vit shkollor.

Ndërkaq, disa ditë më herët ministrja e Arsimit dhe Shkencës, Mila Carovska, theksoi se edhe pse ka pasur disa ndryshime dhe reforma në këtë, matura shtetërore ngelet si një nga obligimet ligjore dhe e njëjta do të mbahet edhe këtë vit.

“Ministria e Arsimit dhe Shkencës informon se edhe këtë vit si dhe në të ardhmen vazhdon të vleje sistemi i vjetër i zgjedhjes së lëndëve të cilave do të ju nënshtrohen nxënësit në maturën shtetërore, për shkak të pandemisë me kovid-19, të njëjtat do të përgatiten me orë të shkurtuara mësimore. Matura shtetërore është obligim ligjor” deklaroi ministrja e Arsimit dhe Shkencës, Mila Carovska.

Ndryshe, shkollarët e mesëm të vitit të katërt më së voni me datë 30 nëntor të këtij viti duhet të paraqesin temën e maturës shtetërore, paraqitjen do ta bëjnë në shkollat e tyre. Nga ky vit, përveç modelit të vjetër të projekt detyrës, të njëjtat do të mund të jenë digjitale, me video dhe forma të ndryshme të prezantimit.

Read Previous

Haradinaj pas befasisë në PDK, ia mësyen edhe Nismës

Read Next

Mbahet online Samiti i Mini-Shengenit, Vuçiç: E rëndësishme që nuk mbyllëm kufijtë me njëri-tjetrin, luftojmë bashkë pandeminë

43 Comments

 • Very good article. I will be experiencing some of
  these issues as well..

 • This is a really good tip particularly to those fresh to the blogosphere.
  Simple but very accurate information? Many thanks for sharing this one.

  A must read post!

  Here is my web blog; Dynamic Flex

 • Write more, thats all I have to say. Literally,
  it seems as though you relied on the video to make your
  point. You clearly know what youre talking about, why waste your intelligence on just posting videos to your site when you could be giving us something informative to read?

 • Hi to every body, it’s my first pay a quick visit of this blog; this blog carries
  awesome and in fact good data for visitors.

 • Hey very interesting blog!

 • Excellent article. Keep writing such kind of info
  on your site. Im really impressed by your site.[X-N-E-W-L-I-N-S-P-I-N-X]Hi there, You’ve done
  an excellent job. I will definitely digg it and for my
  part suggest to my friends. I’m sure they will be benefited from this
  website.

  Also visit my web blog – Mili Tac Watch Reviews

 • Your style is so unique compared to other folks I have
  read stuff from. Many thanks for posting when you’ve got the opportunity, Guess I will just bookmark this web site.

  Feel free to visit my homepage :: Pellamore Moisture Therapy

 • You are a very bright person!

  My homepage – Hong

 • Why viewers still use to read news papers when in this technological globe the whole
  thing is existing on web?

 • Hello, Neat post. There’s an issue together with your web site in internet explorer, would check this?
  IE nonetheless is the marketplace leader and a good portion of other people will miss your excellent writing due to this
  problem.

  Stop by my site: Solvolt Review

 • I and also my friends happened to be analyzing the best secrets and techniques from the website and unexpectedly
  got an awful suspicion I had not thanked the website owner for those tips.

  These people appeared to be happy to read them and have
  in effect very much been using them. Appreciation for truly being
  simply thoughtful and then for picking out this form of excellent areas most people are
  really eager to know about. Our sincere regret for
  not expressing gratitude to you sooner.

  Look into my web page: Tony

 • Howdy! This article couldn’t be written any better! Looking through this post reminds me of my previous roommate!
  He constantly kept talking about this. I most certainly
  will forward this article to him. Pretty sure he’s going to have a great
  read. I appreciate you for sharing!

  My web blog … Nutri Blendx Rapid Keto Cut

 • Excellent weblog right here! Additionally your website loads up fast!
  What host are you the use of? Can I get your associate link in your host?

  I want my site loaded up as fast as yours lol.

  My website – dosurveys4cash.co.za

 • I very delighted to find this internet site on bing,
  just what I was searching for 😀 also saved to fav.

  my homepage Pure Keto Burn Review

 • Hello to every one, because I am actually keen of reading
  this blog’s post to be updated on a regular basis. It consists of fastidious stuff.

  My blog: ACV Rx

 • Amazing! Its really amazing post, I have got much clear idea about from this piece of writing.

  Visit my web page; Alpha Extracts CBD Pure Hemp Oil

 • Hello fantastic blog! Does running a blog such as this
  take a lot of work? I have absolutely no expertise in programming
  but I had been hoping to start my own blog soon. Anyway, if you have any suggestions
  or tips for new blog owners please share. I understand this is off subject but
  I simply had to ask. Thank you!

  Also visit my web site – 80gm.net

 • I need to to thank you for this very good read!!
  I certainly enjoyed every bit of it. I’ve got
  you bookmarked to look at new things you post…

  Feel free to surf to my web-site forum.adm-tolka.ru

 • bookmarked!!, I really like your site!

  Also visit my web page https://patinajeartistico.es/

 • Hi, i feel that i saw you visited my blog thus i got
  here to ?return the choose?.I am trying to to find things
  to improve my website!I guess its ok to use a few of your ideas!!

  my web-site Rhino Spark Male Enhancement

 • Some times its a pain in the ass to read what blog owners wrote but this site is rattling user genial!

  Here is my page – Greener Earth CBD Gummies

 • Hello there, just became aware of your blog through Google,
  and found that it is truly informative. I am gonna watch out for brussels.
  I will be grateful if you continue this in future.

  Lots of people will be benefited from your writing. Cheers!

  Also visit my page: www5c.biglobe.ne.jp

 • I simply couldn’t leave your website prior to suggesting that
  I really loved the standard information an individual provide
  to your visitors? Is going to be back steadily in order to investigate cross-check new
  posts

  Here is my webpage … Glacier Portable AC

 • If you wish for to take a good deal from this article then you have to apply such techniques to your won website.

  my webpage 800ws.net

 • Hello! This is kind of off topic but I need some guidance
  from an established blog. Is it tough to set up your own blog?
  I’m not very techincal but I can figure things out pretty fast.
  I’m thinking about creating my own but I’m not sure where to start.

  Do you have any ideas or suggestions? With thanks

  Have a look at my web page – Amellia Skin Serum

 • Pretty section of content. I just stumbled upon your web site and in accession capital to assert that I acquire actually enjoyed account your blog posts.

  Anyway I’ll be subscribing to your augment and even I achievement you access consistently fast.

  Also visit my website Synaptic IQ Review

 • Hey there! Someone in my Myspace group shared this website with us so I came to look it over.
  I’m definitely enjoying the information. I’m book-marking and will be tweeting this to my followers!
  Terrific blog and wonderful design and style.

  Here is my web site – Willa

 • I would like to use the chance of thanking you for that professional suggestions I have often enjoyed
  viewing your site. I am looking forward to the actual commencement
  of my university research and the general groundwork would
  never have been complete without browsing your web
  blog. If I may be of any help to others, I might be happy to help via what I
  have discovered from here.

  Here is my site … Far East XL Pills

 • I truly appreciate this post. I’ve been looking everywhere for this!
  Thank goodness I found it on Bing. You’ve made my day!
  Thank you again!

  Here is my web site: forum.adm-tolka.ru

 • Hi, i feel that i noticed you visited my blog so i came to ?go back the want?.I am trying to
  in finding issues to improve my website!I guess its adequate to
  make use of a few of your ideas!!

  Also visit my web page – Lashunda

 • Hey very nice website!! Guy .. Beautiful .. Amazing .. I’ll bookmark your site and take
  the feeds also…I’m happy to search out numerous useful info here in the put up, we need work out more strategies on this regard, thanks for sharing.

  Check out my webpage http://www.aniene.net

 • Now I am ready to do my breakfast, after having my breakfast coming again to read further news.

  Feel free to surf to my page olm.nicht-wahr.de

 • Currently it sounds like WordPress is the top blogging platform out
  there right now. (from what I’ve read) Is that what you are using
  on your blog?

  Here is my page … forum.m2clasic.ro

 • I really appreciate this post. I have been looking everywhere for this!
  Thank goodness I found it on Bing. You’ve made my day! Thanks again!

  my website … Wawaza Apple Cider Gummies

 • This site is my inhalation, very wonderful pattern and Perfect
  subject matter.

  Also visit my website; Arctic Box AC

 • I’ve been absent for some time, but now I remember why I used to
  love this blog. Thanks, I will try and check back more often. How frequently you
  update your web site?

  my homepage :: NeoBio Keto

 • Hi, its good post on the topic of media print, we all understand media is a impressive source of facts.

  Here is my web page Insights CBD

 • This is the right blog for anyone who would like to find out about
  this topic. You understand a whole lot its almost hard to argue with you (not that I really would want to?HaHa).
  You definitely put a new spin on a topic that’s been discussed for ages.
  Great stuff, just wonderful!

  Look at my blog; http://www.dumankayahifit.com

 • Wohh just what I was searching for, thanks for posting.

  Also visit my web blog – Alive CBD

 • Having read this I thought it was really enlightening. I
  appreciate you spending some time and effort to put this short article together.
  I once again find myself personally spending way
  too much time both reading and commenting. But so what, it was still worth it!

  Take a look at my web-site :: Bio Ready Keto Review

 • Wonderful paintings! This is the kind of information that are supposed to be shared across
  the web. Shame on Google for no longer positioning this
  post higher! Come on over and consult with my web
  site . Thank you =)

  Here is my web-site: BioReady Keto Ingredients

 • This site certainly has all the info I wanted about this subject
  and didn?t know who to ask.

  Here is my web blog healthy eating cookbook

 • Thanks for ones marvelous posting! I actually enjoyed reading it, you happen to be a great author.

  I will be sure to bookmark your blog and may come back later on. I want
  to encourage you to continue your great writing, have a nice morning!

  Also visit my page – ko-burda.com

Leave a Reply

Your email address will not be published.

%d bloggers like this: