Kurti uron Joe Biden për fitoren

Kreu i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, përmes një telegrami urimi e ka uruar Joe Biden për fitorën e tij në zgjedhjet presidenciale në ShBA, njofton Insajderi.

Letrën e dërguar, Kurti e ka publikuar në profilin e tij në Facebook, ku mes tjerash fillimisht ka shkruar se e uron Biden-in si president i ri dhe zonjën Harris si Zëvendës Presidente e Shteteve të Bashkuara.

“Në emër të Lëvizjes VETËVENDOSJE!, po ju shkruaj për t’ju përgëzuar sinqerisht juve dhe Senatoren Harris për zgjedhjen tuaj si President dhe Zëvendës Presidente e Shteteve të Bashkuara. Gëzohem për fitoren tuaj vendimtare, sidomos për shkak se kjo fitore ka ardhur pas një fushate të gjatë dhe të luftuar me mund. Jo vetëm thellësia dhe përmbajtja e ideve tuaja, por edhe mënyra dinjitoze se si jeni sjellë si kandidat, i kanë dëshmuar gjithë botës mirësjelljen tuaj njerëzore, si dhe një respekt të mirëfilltë për normat e ligjërimit demokratik”.

 

 

Tutje në letrën e Kurtit thuhet se si dhe subjekti i tij politik shprehin mirënjohjen e tyre për kontributin dhe angazhimin e Biden në pavarësinë e Kosovës dhe njohjen ndërkombëtare të saj.

“Si ish Kryeministër i Republikës së Kosovës dhe Kryetar i partisë së saj politike më të madhe, dëshiroj gjithashtu të shpreh mirënjohjen time për historinë tuaj të gjatë të avokimit për të drejtat e njeriut të qytetarëve të Kosovës, si dhe për mbështetjen tuaj të pandërprerë për pavarësinë dhe njohjen e saj ndërkombëtare. Duke marrë parasysh këto përpjekje, shpresoj që administrata juaj do të luajë një rol qendror në vënien e drejtësisë dhe transparencës në të gjitha aspektet e negociatave të vazhdueshme ndërmjet Republikës së Kosovës dhe Republikës së Serbisë, me qëllim të avancimit të shpejtë të këtyre negociatave drejt qëllimit të njohjes së plotë dhe të ndërsjellë”.

Kurit gjithashtu në telegramin e tij ka potencuar faktin se Lëvizja Vetëvendosje, subjekti që e drejton vetë, ndan shumë vlera të përbashkëta me Joe Biden, si sigurimi i kujdesit shëndetësor me cilësi të lartë për të gjithë qytetarët gjatë pandemisë COVID-19 dhe më tej; vendosjen e themeleve të nevojshme për një ekonomi më të gjelbër; sigurimi i mundësive të barabarta në arsim dhe punësim; dhe dhënia fund e korrupsionit dhe keqpërdorimit të pushtetit, në të gjitha format e tyre të ndryshme./Insajderi.com

Read Previous

Macron: Duhet përgjigje e koordinuar ndaj terrorizmit

Read Next

Merkel me mesazh të qartë për Maqedoninë dhe Bullgarinë, bëni kompromisë

6 Comments

 • Hey there! This is kind of off topic but I need some advice from an established blog.
  Is it very difficult to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure things
  out pretty fast. I’m thinking about making my own but I’m not sure where to start.
  Do you have any points or suggestions? Cheers

 • I was suggested this website by my cousin. I
  am now not sure whether or not this put up is written by way of him as
  no one else realize such particular approximately
  my problem. You are incredible! Thank you!

 • You have observed very interesting details! ps nice site.

  Check out my blog; ViagRx Review

 • This article is actually a good one it assists new the web people, who are wishing for blogging.

  Also visit my web page … Astroscope Pro

 • It’s awesome in support of me to have a website, which is useful for
  my experience. thanks admin

 • This is very interesting, You are a very skilled blogger.
  I have joined your rss feed and look forward to seeking more of your great post.

  Also, I have shared your website in my social networks!

  Feel free to visit my web-site; Ultra Cut Keto Reviews

Leave a Reply

Your email address will not be published.

%d bloggers like this: