Edhe të rinjtë të përfshihen në krijimin e politikave të gjelbra

Me kërkesë të Young Friends of the Earth Macedonia, sot ministri Nuredini zhvilloi një takim video me përfaqësuesit e tyre, me qëllim të krijimit të bashkëpunimit. Kjo organizatë, si një iniciativë rinore, punon në mënyrë aktive në krijimin e politikave të drejtësisë klimatike duke mbledhur vizione që do të kontribuojnë në Marrëveshjen e gjelbër kombëtare dhe rajonale. Në këtë takim u ndanë aktivitetet dhe puna e projektit “Afrimi ndërsektorial i rinisë evropiane drejt marrëveshjes së re të gjelbër” (Intersectional Convergence of European Youth Toward a Green New Deal) të cilin e udhëheqin së bashku me Rrjetin evropian të rinisë, me qëllim të krijimit të një Marrëveshjeje të Gjelbër Ballkanike dhe Planit të shërimit të gjelbër dhe të drejtë nga pandemja e koronavirusit.

Gjithashtu u prezentua propozimi për përgatitjen e një platforme dixhitale participuese “Zëri i gjelbër” si mënyrë për të dëgjuar mendimet dhe vizionet e publikut deri në vitin 2030 mbi ndryshimet klimatike dhe politikat “e gjelbëra”. Në takim u konkludua bashkërisht se organizata mund të përfshihet në mënyrë aktive dhe të kontribuojë në krijimin e politikave duke dëgjuar zërin e të rinjve, si dhe qytetarëve të tjerë në të gjithë vendin, përfshirë komunitetet e margjinalizuara.

Read Previous

Pogba pranë largimit nga Man United, Real Madrid dhe Juventus bëhen gati

Read Next

Maqedonia sonte është afër ta shkruaj historinë

6 Comments

 • I think that is one of the such a lot vital info for me. And
  i’m happy reading your article. However want to commentary on few normal issues, The web site
  style is ideal, the articles is in point of fact nice :
  D. Excellent job, cheers

 • I think the admin of this website is truly working
  hard for his site, because here every material is quality based data.

 • Wow, this paragraph is pleasant, my sister is analyzing these things, so I am going to tell her.

 • It’s very straightforward to find out any matter on web as compared to
  textbooks, as I found this paragraph at this site.

 • Hello, after reading this amazing paragraph
  i am as well cheerful to share my experience here with friends.

 • free local singles
  absolute dating

Leave a Reply

Your email address will not be published.

%d bloggers like this: