1. Home
  2. Bota

Category: Bota

Carla del Ponte: UÇK nuk mund të krahasohet me forcat e Miloshevicit që i cilësova në aktakuzë si ‘ndërmarrje e përbashket kriminale serbe’

Carla del Ponte: UÇK nuk mund të krahasohet me forcat e Miloshevicit që i cilësova në aktakuzë si ‘ndërmarrje e përbashket kriminale serbe’

Bernë, 12 Nentor -Presidenti kosovar Hashim Thaçi dha dorëheqjen të enjten e kaluar të javës së kaluar pas padisë së tij në gjykatën e Hagës për krime lufte në fund të viteve 1990. Aleati i…

Read More
Pse mediat në SHBA shpallin fituesin e zgjedhjeve?

Pse mediat në SHBA shpallin fituesin e zgjedhjeve?

Pesëdhjetenjë zgjedhje të ndryshme – një në secilin shtet dhe një tjetër në Uashington DC. Secili shtet me rregulla dhe rregullore të ndryshme dhe pa një komision zgjedhor kombëtar për t’i treguar botës se kush…

Read More
Këshilltari i Bidenit për Covidin: Duhet një izolim total për 4 deri në 6 javë

Këshilltari i Bidenit për Covidin: Duhet një izolim total për 4 deri në 6 javë

Mbyllja e bizneseve dhe mbulimi i pagave të atyre që do të humbin vendet e punës, për katër deri në gjashtë javë, do të ndihmonte që të mbahej nën kontroll pandemia e koronavirusit dhe rikthimi…

Read More
Këto janë liderë botërorë që nguruan t’ia urojnë fitoren Biden-it

Këto janë liderë botërorë që nguruan t’ia urojnë fitoren Biden-it

Me Joe Biden që doli fitues i zgjedhjeve presidenciale të SH.B.A. shumë udhëheqës botërorë nxituan ta përgëzojnë për fitoren e tij. Por jo të gjithë kanë qenë aq entuziaste në fakt disa kanë qenë të…

Read More
Kryeministri i Armenisë injoron ultimatumin e qytetarëve

Kryeministri i Armenisë injoron ultimatumin e qytetarëve

Kryeministri i Armenisë, Nikoll Pashinyan, i është përgjigjur negativisht thirrjes së popullit për dorëheqje. Dhe pse ditët e fundit atij i është bërë ultimatum për të lënë qeverinë, sërish ka refuzuar duke nxitur më shumë…

Read More
Biden: Respekt për të gjithë ata që kanë veshur uniformën e Forcave të Armatosura të Shteteve të Bashkuara

Biden: Respekt për të gjithë ata që kanë veshur uniformën e Forcave të Armatosura të Shteteve të Bashkuara

Sot, ne si komb duhet t; ndalemi për të nderuar shërbimin, trimërinë dhe angazhimin e të gjithë atyre që kanë veshur uniformën e Forcave të Armatosura të Shteteve të Bashkuara. Ata qëndrojnë si pjesë e…

Read More
Deputetja me prejardhje kurde e Bundestagut ka lëshuar akuza të rënda ndaj Kosovës dhe UÇK-së

Deputetja me prejardhje kurde e Bundestagut ka lëshuar akuza të rënda ndaj Kosovës dhe UÇK-së

Deputetja gjermane me origjinë kurde, e partisë së ekstremit të majtë, njëherësh përfaqësuese e PKK-së në Gjermani Sevim Dagdelen, ka lëshuar akuza të rënda ndaj Kosovës dhe UÇK-së, në seancën e Bundestagut gjerman kur diskutohej zgjatja edhe për…

Read More
Në Veleshtë të Strugës sot bëhet varrimi i viktimës, i vrarë nga sulmi në Vjenë

Në Veleshtë të Strugës sot bëhet varrimi i viktimës, i vrarë nga sulmi në Vjenë

Nexhip V., i vrarë me 2 nëntor 2020 nga sulmi terrorist në Vjenë do të prehet në paqe sot në varrezat e Veleshtës, komuna e Strugës. Lajmin për varrimin e të ndjerit e kanë konfirmuar…

Read More
Serwer: Me Biden president ndryshon qasja ndaj Ballkanit! Keqardhje që Haga s’merret me serbët

Serwer: Me Biden president ndryshon qasja ndaj Ballkanit! Keqardhje që Haga s’merret me serbët

Në një prononcim për DW, eksperti nga SHBA për çështje ndërkombëtare dhe njohës i Ballkanit, Daniel Server, nënvizon, se edhe me ndryshimin në Shtëpinë e Bardhë marrëveshja ekonomike Prishtinë-Beograd qëndron. Ai shprehet se me zgjedhjen…

Read More
Në Greqi vetëm me PCR test negativ për Covid-19

Në Greqi vetëm me PCR test negativ për Covid-19

Nga dita e sotme, deri më 30 nëntor, secili person që mbërrin në Greqi përmes fluturimeve ndërkombëtare, duhet të posedojë PCR test negativ për Covid-19, jo më të vjetër se 72 orë. Vendimi vlen për…

Read More