1. Home
  2. Bota

Category: Bota

Merkel me mesazh të qartë për Maqedoninë dhe Bullgarinë, bëni kompromisë

Merkel me mesazh të qartë për Maqedoninë dhe Bullgarinë, bëni kompromisë

Delegacioni qeveritar nga Maqedonia e Veriut u prit në Sofje nga kryeministri bullgar, Bojko Borisov, në kuadër të Procesit të Berlinit, me ç’rast është diskutuar edhe kontesti bullgaro-maqedonas. Nga Qeveriae RMV-së thonë se pas takimeve…

Read More
Macron: Duhet përgjigje e koordinuar ndaj terrorizmit

Macron: Duhet përgjigje e koordinuar ndaj terrorizmit

Vendet europiane kanë nevojë për një përgjigje të koordinuar dhe të shpejtë për t’u përballur me kërcënimin terrorist, tha sot presidenti francez Emmanuel Macron gjatë minisamitit europian virtual. “Kjo përgjigje duhet të ketë të bëjë…

Read More
Publikohet çmimi sa do të kushtoj vaksina kundër Covid’19

Publikohet çmimi sa do të kushtoj vaksina kundër Covid’19

Kompania BioNTech ka bërë të ditur sot se sasia e porosive do të ndikojë në çmimin e vaksinës së saj potenciale COVID-19 në botën e zhvilluar. “Çmimi për SHBA për 100 milionë dozat e para…

Read More
SHBA NISIN HETIMET PËR PARREGULLËSITË NË ZGJEDHJE

SHBA NISIN HETIMET PËR PARREGULLËSITË NË ZGJEDHJE

Prokurori i Përgjithshëm, William Barr ka autorizuar prokurorët federalë në Shtetet e Bashkuara që të nisin hetime për parregullsitë në procesin e votimit, pavarësisht se nuk ka të dhëna për të mbështetur pretendimet e presidentit…

Read More
Vendosi izolimin, bien infektimet në Gjermani

Vendosi izolimin, bien infektimet në Gjermani

24 orët e fundit sollën një rënie të numrit të rasteve në Gjermani. Vendi regjistroi 15.332 infektime te reja dhe 154 vdekje brenda një dite, të dhëna këto të përcjella nga Instituti i Virologjisë Robert…

Read More
SOT MBAHET SAMITI I SOFJES

SOT MBAHET SAMITI I SOFJES

Liderët kryesorë të Bashkimit Evropian mblidhen sot në Sofje të Bullgarisë, së bashku me krerët e shteteve të rajonit të Ballkanit, në të cilin këtë vit nikoqire janë Republika e Bullgarisë dhe Republika e Maqedonisë…

Read More
SËRISH TËRMET NË TURQI

SËRISH TËRMET NË TURQI

Një tërmet tjetër ka goditur shtetin e Turqisë. Pas tërmetit shkatërrues para dy javëve, kësaj radhe një tërmet më i vogël ka goditur diku 50 kilometra në perëndim të vendit. Tërmeti ka goditur afër 40…

Read More
Sulmet në Francë dhe Austri, presidenti francez organizon samit kundër terrorizmit

Sulmet në Francë dhe Austri, presidenti francez organizon samit kundër terrorizmit

Presidenti francez, Emmanuel Macron do të organizojë të martën një samit virtual për të koordinuar një përgjigje evropiane ndaj sulmeve terroriste në Evropë. Samiti që do të zhvillohet nesër u njoftua nga zyra e presidentit…

Read More
Mbahet online Samiti i Mini-Shengenit, Vuçiç: E rëndësishme që nuk mbyllëm kufijtë me njëri-tjetrin, luftojmë bashkë pandeminë

Mbahet online Samiti i Mini-Shengenit, Vuçiç: E rëndësishme që nuk mbyllëm kufijtë me njëri-tjetrin, luftojmë bashkë pandeminë

Presidenti serb, Aleksandar Vuçiç ka publikuar foto nga video-konferenca e Mini-Shengenit. Ndër vendimet e mara ishte dhe lëvizja e lirë pa teste PCR mes tre vendeve, dhe Vuçiç këtë e komenton si një hap të…

Read More
Vaksina gjermane kundër COVID-19 del e suksesshme

Vaksina gjermane kundër COVID-19 del e suksesshme

Një vaksinë Covid-19 që po zhvillohet nga Pfizer dhe BioNTech e Gjermanisë është zbuluar të jetë më shumë se 90 për qind efektive, në një përparim të madh që jep shpresa në luftën kundër koronavirusit,…

Read More