1. Home
  2. Kosovë

Category: Kosovë

Kosova do të përfitojë falas 360 mijë vaksina kundër koronavirusit

Kosova do të përfitojë falas 360 mijë vaksina kundër koronavirusit

Kosova do të përfitojë 360,000 vaksina falas nga Aleanca Botërore e Vaksinimit, e njohur si COVAX. Ministria e Shëndetësisë e Kosovës tha për Radion Evropa e Lirë se pjesën tjetër të vaksinave, Kosova do ta…

Read More
Endriti përkrah babain në Hagë

Endriti përkrah babain në Hagë

0Djali i Presidentit të Kosovës Hashim Thaçi, i cili kohë më parë u tërhoq nga funksioni për shkak të fillimit të procesit të gjykimit ndaj tij në Prokurorinë Speciale, po qëndron në Hagë për ti…

Read More
Qeveria e Kosovës miraton masat e reja ANTI-COVID19

Qeveria e Kosovës miraton masat e reja ANTI-COVID19

Qeveria e Kosovës ka miratuar masat e reja të veçanta për mbrojtjen nga pandemia COVID-19. Vendimi përfshin 30 masa, të cilat hyjnë në fuqi nesër, më 13.11.2020 në orën 18:00. Më poshtë ju sjellim të…

Read More
ÇLIRIMTARË: HASHIM, KADRI, JAKUP, REXHEP, PO SHKONI SI FLORI E DO KETHEHENI SI DIAMANT

ÇLIRIMTARË: HASHIM, KADRI, JAKUP, REXHEP, PO SHKONI SI FLORI E DO KETHEHENI SI DIAMANT

Shkruan: HALIT NAXHAKU, OHËR/WALENSTADT Autori është ish i burgosur politik, veprimtar i çështjes kombëtare. KOMANDANTE SHKONI KRENARE E BALLËLARTË SI YJE TË SHËNDRITSHME, SI FLORIRI 24 KARAT, DHE DO TE KTHEHENI NJË DITË E DO…

Read More
Veteranët e rejshëm obligohen t’i kthejnë pensionet

Veteranët e rejshëm obligohen t’i kthejnë pensionet

Një interpretim të tillë, Gjykata Supreme e Kosovës e ka dhënë në shtator të vitit 2020, në rastin e të dënuarit Albert Krasniqi i cili akuzohej nga Prokuroria e Pejës se kishte përfituar pension në…

Read More
Selimi sot para Dhomave të Specializuara

Selimi sot para Dhomave të Specializuara

Sot në orën 11:00, do të mbahet paraqitja e parë e Rexhep Selimit në sallën e gjyqit të Dhomave të Specializuara të Kosovës (DHSK) në Hagë. Aktakuza kundër Rexhep Selimit u konfirmua më 26 tetor…

Read More
Kurti uron Joe Biden për fitoren

Kurti uron Joe Biden për fitoren

Kreu i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, përmes një telegrami urimi e ka uruar Joe Biden për fitorën e tij në zgjedhjet presidenciale në ShBA, njofton Insajderi. Letrën e dërguar, Kurti e ka publikuar në profilin…

Read More
Ramush Haradinajt i konfirmohet aktakuza nga Specialja

Ramush Haradinajt i konfirmohet aktakuza nga Specialja

Ramush Haradinajt i është konfirmuar aktakuza nga Prokuroria Speciale. Avokati serb, Pregrad Saviq, po pretendon se në mesin e ish-anëtarëve të UÇK’së, të cilët po gjykohen për krime lufte, do të jetë i ftuar edhe…

Read More
Humb 19 vjeçarja nga Obiliqi, familjarët kërkojnë ndihmë për gjetjen e saj

Humb 19 vjeçarja nga Obiliqi, familjarët kërkojnë ndihmë për gjetjen e saj

Babai i 19-vjeçares, Ibrahim Kuleta tha për Telegrafin se vajza e tij ka dal nga shtëpia më datën 3 nëntor. “Ka dal nga shtëpia rreth orës 20:00 dhe më nuk kemi pasur asnjë kontakt me…

Read More
7 PERSONA E SHFRYTËZUAN SEKSUALISHT TË MITURËN

7 PERSONA E SHFRYTËZUAN SEKSUALISHT TË MITURËN

Policia e Kosovës ka arrestuar një burrë, nën dyshimin se prej muajit shkurt të vitit 2020, deri në muajin nëntor, ka keqtrajtuar seksualisht një të mitur. Si pasojë e këtij keqtrajtimi, e mitura e cila…

Read More