Reparti infektiv në Tetovë i mbushur me pacientë të infektuar nga koronavirusi

Reparti infektiv në Tetovë i mbushur me pacientë të infektuar nga koronavirusi

51 pacientë me koronavirus janë shtruar për kurim në Spitalin e Tetovës, me çka është plotësuar edhe shtrati i fundit në reparti infektiv. Spitali ndërkohë ka modifikuar dy kate të repartit për sëmundje interne me…

Read More
Komisioni kundër korrupcionit, qytetarët ankohen për punësime politike

Komisioni kundër korrupcionit, qytetarët ankohen për punësime politike

Qytetar të shumë I drejtohen komisionit anti korrupcion për raste të dyshimta korruptive, apo keqpërdorim të detyrës zyrtare, thonë anëtarët e këtij komisioni, duke potencuar se shumica e rasteve të adresuara janë për aspektin e…

Read More
Kosova do të përfitojë falas 360 mijë vaksina kundër koronavirusit

Kosova do të përfitojë falas 360 mijë vaksina kundër koronavirusit

Kosova do të përfitojë 360,000 vaksina falas nga Aleanca Botërore e Vaksinimit, e njohur si COVAX. Ministria e Shëndetësisë e Kosovës tha për Radion Evropa e Lirë se pjesën tjetër të vaksinave, Kosova do ta…

Read More
Carovska: Edhe në kushte pandemie kemi organizuar mësim të suksesshëm

Carovska: Edhe në kushte pandemie kemi organizuar mësim të suksesshëm

“Kemi treguar se edhe në kushte të jashtëzakonshme mund të organizojmë mësim të suksesshëm dhe për një periudhë të shkurtë ta vendosim mësimin nga distanca. Kjo ka qenë shumë e rëndësishme, pasi çdo kohë e…

Read More
Rama: LSI do jetë forca përcaktuese e qeverisë së re edhe në këto zgjedhje! Rama në krizë paniku

Rama: LSI do jetë forca përcaktuese e qeverisë së re edhe në këto zgjedhje! Rama në krizë paniku

Zëvendëskryetari i LSI, Luan Rama, deklaroi në rubrikën “Opinion”, në News24, se Lëvizja Socialiste për Integrim do të jetë edhe në këto zgjedhje forca përcaktuese e mazhorancës së re. “LSI do të jetë gjithmonë, do…

Read More
Pse mediat në SHBA shpallin fituesin e zgjedhjeve?

Pse mediat në SHBA shpallin fituesin e zgjedhjeve?

Pesëdhjetenjë zgjedhje të ndryshme – një në secilin shtet dhe një tjetër në Uashington DC. Secili shtet me rregulla dhe rregullore të ndryshme dhe pa një komision zgjedhor kombëtar për t’i treguar botës se kush…

Read More
Edhe të rinjtë të përfshihen në krijimin e politikave të gjelbra

Edhe të rinjtë të përfshihen në krijimin e politikave të gjelbra

Me kërkesë të Young Friends of the Earth Macedonia, sot ministri Nuredini zhvilloi një takim video me përfaqësuesit e tyre, me qëllim të krijimit të bashkëpunimit. Kjo organizatë, si një iniciativë rinore, punon në mënyrë…

Read More
MSH: Respektoni masat për të mos e kthyer orën policore

MSH: Respektoni masat për të mos e kthyer orën policore

Ministri i Shëndetësisë, Venko Filpçe në takim me kryetarin e Komisioni për Sëmundje Ngjitëse, Zharko Karaxhovski dhe Suzana Manevska biseduan me telefon me të gjithë anëtarët e komisionit dhe vendosëm të mos japin rekomandime për…

Read More
Observatori Seizmologjik: Pjesa perëndimore e RMV zonë e vërtetë seizmike

Observatori Seizmologjik: Pjesa perëndimore e RMV zonë e vërtetë seizmike

Në Maqedoninë e Veriut gjatë natës nuk është regjistruar asnjë dridhje e tokës. Në faqen e specializuar për regjistrimin e tërmeteve qëndron se tërmeti i fundit është regjistruar të mërkuren në orën 18.19 minuta dhe…

Read More
Universiteti i Tetovës pjesë e rrjetit prestigjioz të universiteteve evropiane AURORA

Universiteti i Tetovës pjesë e rrjetit prestigjioz të universiteteve evropiane AURORA

Me 4 nëntor 2020 u mbajt takimi inaugurues i aleancës së universiteteve, i quajtur AURORA. Universiteti i Tetovës është partner i asocuar në këtë rrjet prestigjioz universitetesh simotra në kuadër të programit Erasmus+. Mbledhja kishte…

Read More